kabiny prysznicowe

Jak czyścić szklane kabiny prysznicowe?

W czasie każdej kąpieli po szklanych ściankach kabiny prysznicowej spływa woda z dodatkiem mydła czy płynu do mycia. W ten sposób tworzy się nieestetyczny, biały osad, który szpeci kabinę. Na szczęście zabrudzoną powierzchnię można efektywnie usunąć za pomocą nie tylko wielu specjalistycznych preparatów czyszczących lecz także domowych sposobów.

Kabiny prysznicowe zazwyczaj są wykonywane ze szkła hartowanego. Powierzchnia ta posiada mnóstwo mikro zagłębień, w których to osadzają się podczas kąpieli kropelki wody, które po wyparowaniu pozostawiają osad z wapnia i tworzą nieestetyczny biały nalot. Ponadto na ściankach kabiny bardzo często zbiera się nalot z mydła, a na nieczyszczonych regularnie uszczelkach może nawet pojawić się pleśń. Dlatego warto zadbać o higieniczny wygląd kabiny prysznicowej.

Bieżące czyszczenie kabiny prysznicowej?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie kabiny prysznicowej. Aby utrzymać ją w należytej czystości warto po każdej kąpieli dokładnie spłukać szkło. Następnie spływającą po szybach wodę ściągnąć gumową ściągaczką czy też wytrzeć kabinę do sucha z użyciem miękkiej ściereczki. Niestety, bardzo często zapominamy o wykonywaniu tych rutynowych czynności, a kabina pozostaje przez długi czas mokra. Niewątpliwie sprzyja to rozwojowi zarazków oraz pleśni.

Warto pamiętać o tym, aby do czyszczenia szklanych powierzchni kabiny prysznicowej nie używać środków zawierających substancje ścierne oraz silne związki chemiczne. Takie jak: kwasy, aceton czy benzynę, bowiem wówczas możemy uszkodzić delikatną powierzchnię szklanej powłoki.

Polecamy: Szkło w łazience

Osad można skutecznie zlikwidować z pomocą specjalistycznych, powszechnie dostępnych na rynku preparatów  przeznaczonych do czyszczenia kabin prysznicowych. Warto wiedzieć o tym, że na zewnętrzną stronę szkła można również zastosować płyny do mycia szkła oraz luster.

Domowe sposoby czyszczenia kabiny prysznicowej

Bez wątpienia jednym z bezpiecznych oraz bardzo tanich sposobów jest użycie octu spirytusowego. W tym celu należy przygotować odpowiedni roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Preparat ten bardzo skutecznie usuwa wszelkie osady z wody oraz mydła.

Jeżeli zabrudzenia są bardzo silne, wówczas ocet przed użyciem należy lekko podgrzać. Po zakończeniu mycia szklaną zabudowę prysznicową należy obficie spłukać wodą, a następnie dokładnie wytrzeć ją delikatną ściereczką do sucha. Jeżeli mimo tego zabiegu na szkle nadal pozostaną smugi, wówczas warto wetrzeć w nie nierozcieńczony ocet, a następnie wypolerować je do sucha.

Kabiny prysznicowe bez pleśni

Jak powszechnie wiadomo kabiny prysznicowe są doskonałym miejscem do rozwoju pleśni. Która to przecież uwielbia ciepło, wilgoć oraz niewentylowane pomieszczenia. Jeśli na uszczelkach kabiny pojawią się czarne kropki, wówczas warto sięgnąć po sprawdzone sposoby i skutecznie je usunąć. Na pewno bardzo skutecznym preparatem w walce z pleśnią jest soda oczyszczona oraz woda utleniona. Aby usunąć pleśń należy na zajęte fragmenty kabiny położyć sodę i pozostawić ją na kilka minut. Następnie z pomocą małej szczoteczki należy dokładnie wyszorować zabrudzone powierzchnie i przetrzeć je wodą utlenioną. Tak wyczyszczoną powierzchnię należy zostawić do wyschnięcia.

Wody utlenionej nie wolno spłukiwać, bowiem dzięki jej obecności można skutecznie pozbyć się zarodków grzybów. Z pewnością te sprawdzone domowe sposoby pozwalają na utrzymanie kabiny prysznicowej w należytej czystości.