Balustrady szklane

Bez wątpienia balustrady szklane to lekki, nowoczesny i minimalistyczny wygląd balustrady, który jest dokładnie tym czego oczekujesz. Natomiast bez ramowy system i dyskretne mocowania sprawiają wrażenie czystego i nieskazitelnego domu. Nasze balustrady stosowane wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz wykonane są z najlepszych dostępnych na rynku materiałów szklanych i mocujących. Wszystko zgodnie z przepisami budowlanymi. Stosujemy szkło bezpieczne hartowane jak i laminowane.

Wykonujemy również zdobienie jak:

  • piaskowanie,
  • druk,
  • kolorowa folia.

Nasze realizacje:

Sposoby montażu szklanych balustrad

Szklane balustrady na klatkach schodowych lub balkonach to od dawna wyjątkowo popularny wybór wśród użytkowników. Jednak za tą opcją przemawia nie tylko jej praktyczność, ale również wygląd. Ponieważ balustrady ze szkła świetnie wpisują się w aktualne trendy aranżacji wnętrz. A na wygląd wpływa zarówno rodzaj wybranego szkła, jak i sposób montażu. I właśnie na tym ostatnim punkcie skupimy się teraz. Ponieważ na rynku dostępnych jest kilka metod mocowania, więc warto o nich wiedzieć. Zapraszamy do czytania!

Przygotowania

Zanim przejdziemy do opisu różnych sposobów montażu balustrad, należy zwrócić uwagę na jedną, dość istotną kwestię – metoda mocowania powinna być ustalona na samym początku prac, a czasami wręcz na etapie projektowania wnętrza. Dlaczego? Powodów jest kilka, a najważniejsze to:

  • ilość dostępnej powierzchni,
  • ewentualna konieczność ingerencji w szkło (np. nacięcia),
  • dopasowanie szklanych płyt do wymiarów.

Późniejsza zmiana koncepcji może być niemożliwa, więc trzeba być tego świadomym, aby obyło się bez przykrych niespodzianek.

Montaż liniowy

Pierwszą opcją mocowania jest montaż liniowy balustrady. To rozwiązanie zaleca się stosować na poziomych powierzchniach np. balkonach lub tarasach widokowych, ponieważ tafla szkła zostaje umieszczona w specjalnej uszczelce zamontowanej poziomo w dolnej listwie. Całość dopasowuje się do grubości szkła, jednak w przypadku skosów (np. barierka przy schodach) mogłoby dojść do obsunięcia się konstrukcji pod wpływem własnego ciężaru. Można tego uniknąć poprzez tzw. profile nylonowe, czyli niewielkie blokady mające zapobiegać ewentualnym obsunięciom. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, więc zaleca się jego stosowanie w przypadku braku innych możliwości.

balustrady szklane

Montaż punktowy i klamrowy

Mocowanie punktowe to rozwiązanie, które można wykorzystać właśnie w przypadku balustrad schodowych. Ten sposób wymaga zastosowania tzw. okuć punktowych, z których najpowszechniejsze są rotule pozwalające na pewną regulację nawet po zamontowaniu ich już we szkle. Należy jednak pamiętać, że balustrady robione są ze specjalnie wzmocnionego szkła hartowanego, w którym wszystkie nacięcia muszą zostać wykonane przed procesem hartowania. Na podobnej zasadzie działa montaż na klamrach przymocowanych do słupków, jednak w takim przypadku tafla szkła musi zostać odpowiednio przycięta (także przed hartowaniem) do wysokości schodów.

Klejenie szkła

O tej opcji wspominamy z kronikarskiego obowiązku, ponieważ jest najmniej stabilna. Jednak możliwa. W takim przypadku balustrada szklana i wszystkie jej elementy są przyklejane za pomocą specjalnego kleju. Ma to niestety sporo wad i nie może być wszędzie użyte. W razie zainteresowania tego typu rozwiązaniem warto skonsultować je z ekipą montującą barierkę lub z innym specjalistą. Dobrym pomysłem jest wykonanie także porównawczego kosztorysu dwóch sposobów mocowania, ponieważ koszt bardziej stabilnego montażu jest czasem tylko nieznacznie większy, ale w perspektywie wielu lat daje dużo pewniejszą gwarancję trwałości i bezpieczeństwa.

Dlaczego warto montować balustrady szklane?

Balustrady szklane wewnętrzne i zewnętrzne to trend, który na dobre zadomowił się w polskim domach i mieszkaniach. Nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie o wielu zaletach, z których najważniejsze to bezpieczeństwo, uniwersalność, łatwość użytkowania i duża funkcjonalność. Balustrady szklane z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne balustrady, gdyż idealnie współgrają z kamieniem, drewnem lub płytkami. Szkło świetnie wpasowuje się w każdy klimat i odpowiednio podkreśla charakter danego mieszkania.

Dodatkowo w naszej ofercie znajduje się możliwość zdobienia balustrad metodą piaskowania, druku lub za pomocą kolorowej folii. Co sprawia, że balustrady szklane sprawdzą się w każdym mieszkaniu, bez względu na jego styl. Takie rozwiązanie szczególnie polecamy do niewielkich mieszkań lub domów jednorodzinnych, gdyż przeszklenie wizualnie powiększa pomieszczenia.

Ogromnym atutem naszych produktów jest bezpieczeństwo, gdyż do ich wytworzenia wykorzystujemy szkło hartowane lub laminowane, które cechuje się dużą wytrzymałością. Z tego powodu balustrady szklane stosuje się na klatkach schodowych i balkonach. Ale również w miejscach natężonego ruchu – w galeriach handlowych i pasażach. Szkło hartowane jest kilkukrotnie bardziej wytrzymałe od swojego tradycyjnego odpowiednika, więc ryzyko ewentualnego pęknięcia jest zminimalizowane. Jeżeli już do niego dojdzie, to taka balustrada szklana balkonowa lub wewnętrzna rozpada się na drobne i tępe kawałki. Co zapobiega zranieniu. W połączeniu z wysokiej jakości materiałami mocującymi daje to produkt o wyjątkowo długim czasie użytkowania.