balustrady szklane

Jak wybrać balustradę szklaną na schody?

Szkło hartowane i laminowane na stałe zagościło w naszych domach, jako jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Szczególnie w ostatnich latach znacząco wzrosła jego popularność, gdyż idealnie wpasowuje się w styl minimalistyczny lub nowoczesny. Panele szklane do kuchni, przeszklenia w łazience lub szklane balustrady na schody albo balkon to tylko niektóre z licznych sposobów zastosowania tego materiału. I o ile dwa pierwsze przykłady nie budzą już wątpliwości u większości klientów, to wybór odpowiedniej balustrady nadal bywa zagadką. Podpowiadamy więc, jak wybrać balustradę, aby najlepiej spełniła swoją funkcję.

Styl nowoczesny czy tradycyjny?

Pierwszą kwestią, którą musi rozważyć osoba decydująca się na zakup balustrady ze szkła, jest dopasowanie materiału do stylu dominującego w danym mieszkaniu. Każdy rok przynosi nowe trendy, ale nie wszystkie rozwiązania będą ze sobą ładnie współgrać. Szkło jest materiałem stosunkowo uniwersalnym, jednakże w tradycyjnych wnętrzach może nie wyglądać dobrze i po prostu razić w oczy. Świetnie za to sprawdzi się w przypadku nowoczesnego i minimalistycznego stylu. Ale również będzie idealnym dodatkiem we wnętrzach industrialnych oraz artystycznych wariacjach. Kupując balustradę szklaną, warto więc postawić na spójność stylu, co pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Mała czy duża przestrzeń?

Kilka lat temu balustrady szklane można było spotkać przede wszystkim w galeriach, centrach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Nie tylko wpasowywały się w nowoczesny styl tego typu miejsc. Również zapewniały duże bezpieczeństwo odwiedzającym oraz łatwość utrzymania barierek w czystości. Z biegiem czasu te atuty zostały docenione przez zwykłych użytkowników. I coraz częściej sięgano po szkło hartowane przy aranżacji prywatnych domów i mieszkań. Jednakże trudno porównywać przestrzeń w dużych galeriach do tej domowej. Więc powstaje pytanie: „czy szkło hartowane sprawdza się na mniejszych powierzchniach?”. Okazuje się, że jak najbardziej tak. Ponieważ transparentność szkła daje efekt wizualnego powiększenia, więc niewielki metraż może tylko zyskać na takim rozwiązaniu.

Sposób montowania

Balustrady szklane na schodach mocuje się zazwyczaj na dwa różne sposoby:

  • samonośnie,
  • punktowo.

Montaż dobrze zaplanować już na etapie wczesnego planowania, a sam projekt uzgodnić z firmą przygotowującą produkt. Balustrady samonośne to wyjątkowo dekoracyjne rozwiązanie. W którym mocowanie umieszczone jest do boku stropu schodów lub na stropie w niewielkiej szynie ze stali nierdzewnej. Dzięki temu szklana tafla pozostaje całkowicie gładka, co nadaje jej sporych walorów aranżacyjnych. Druga opcja to mocowanie punktowe, na które składają się pionowe słupki ze stali przytwierdzone bezpośrednio do podłoża. Rodzaj montażu warto skonsultować z firmą. Która doradzi najdogodniejszy sposób mocowania. Gdyż ten jest uzależniony nie tylko od preferencji klienta, ale również dostępnej przestrzeni czy miejsca zastosowania.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak wybrać balustradę szklaną na schody? Skontaktuj się z nami nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.